3 Kasım 2016

Türkiye’nin Parlayan Yıldızı İELEV Özel Lisesinin Yeni Binası Açıldı

Anaokulundan itibaren Almanca eğitim veren İELEV Eğitim Kurumlarımızda 12 yıllık eğitim çemberini tamamlamak amacıyla 2014-2015 eğitim ve öğretim yılında İELEV Özel Lisesini açtık. Açıldığından bu yana geçen iki senelik sürede İELEV Özel 125. Yıl İlkokulu ve Ortaokulu binasında hizmet veren İELEV Özel Lisesinin ayrı bir binaya ihtiyaç duyması sebebiyle 2016 Şubat ayında yeni lise binasının inşaatına başladık.  

Bürokratik nedenlerden dolayı başlama süresi uzayan inşaatımız, yoğun geçen bir inşaat döneminin ardından tamamlandı ve 20 Eylül 2016 tarihinde Almanya Federal Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Dr. Georg Birgelen’in de katıldığı bir törenle lise binamızın açılışı gerçekleşti.

Açılışta sırasıyla İELEV Özel Lisesi öğrencilerinden Bedirhan Mehmet Akalın, İELEV Özel Lisesi Müdürü Tekin Baransel, İELEV Özel Lisesi Alman Müdürü Michael Schopp, Türk-Alman Üniversitesini Destekleme Vakfı Başkanı Emre Can, Almanya Federal Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Dr. Georg Birgelen ve son olarak da İELEV Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ata Anıl konuşma yaptı.

İELEV Özel Lisesi Okul Müdürü Tekin Baransel “Bugünümüzde bizi yalnız bırakmadığınız için son derece mutlu ve gururluyuz. Biz bu serüvene iki yıl önce küçük bir grupla başlamıştık. Bugün 3. yılımıza giriyoruz ve 120 öğrenciyle, onların velileriyle, idarecileriyle ve öğretmenleriyle her yıl büyüyen bir aile olduğumuzu görmek bizleri gururlandırıyor.” dedi. 

 İELEV Özel Lisesi Alman Müdürü Michael Schopp ise konuşmasında şunları ifade etti: “Kuruluşuna İstanbul Erkek Lisesi mezunlarının  vesile olduğu İstanbul Erkek Liseliler Eğitim Vakfına Almanya Hükümeti hep destek oldu. 30 yılı aşkın süredir hizmet veren Vakıfla bu sağlam  iş birliği hep devam etti. Şimdi ise yeni lisemiz bu beraberliğe büyük katkı sağlayacaktır. İELEV  Özel Lisesi, yüksek bir seviyede modern ve geleceğe dönük bir eğitimin esas alındığı,  uluslararası standartlar doğrultusunda fen bilimleriyle yabancı dilin birleşiminin mükemmel bir  şekilde hayata geçirilmesidir. GIB (Gemischtsprachiges International Baccalaureate) diplomasıyla  ve DSD (Deutsches Sprachdiplom - Almanca Dil Yeterlilik Sertifikası) ile tüm dünya ülkelerinde  eğitim ve öğretimi mümkün kılan İELEV Özel Lisesi, Alman Hükümetiyle kurulan bu dostluğu ve i  işbirliğini daha da ileri götürecektir. Çıktığımız bu yolda İELEV Özel Lisesinde büyük başarılar elde  edeceğimize inanıyorum ve hepimize hayırlı uğurlu olsun diyorum.”

Türk-Alman Üniversitesini Destekleme Vakfı Başkanı ve İELEV Mütevellisi Emre Can, “Geçtiğimiz Şubat ayında temel attığımız o yağmurlu günden bugüne bu kadar hızlı bir şekilde bir binanın bitirilebilmesi sadece insanın içinden gelen büyük bir istekle, bir amaçla olan bir olay. Ve bu amacı gerçekleştiren kişileri burada gördüğüm zaman ve yüzlerindeki o mutluluğu gördüğüm zaman İstanbul Erkek Lisesinden mezun olduğum için gurur duyuyorum.
Bu okulun devamı olması için YÖK tarafından İstanbul’un belki de en güzel yeri Beykoz’da bir Türk-Alman Üniversitesi kurduk. Bu üniversite Almanya’daki 36 tane üniversitenin bir konsorsiyumu. Tamamen teknik alanda, hukuk alanında, siyaset alanında ve işletme alanında Türkiye’nin ihtiyacı olan kadroları yetiştirmek üzere kurduğumuz üniversitemizde İELEV Özel Lisesi mezunlarını görmekten, bu bayrak yarışında İELEV’lileri alıp daha da yukarılara taşımaktan mutluluk duyacağız. ” dedi.

Almanya Federal Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Dr. Georg Birgelen “Değerli konuklar, tam 7 ay önce temel atmak için buradaydık. Bu 7 ayda Türkiye’de ve dünyada çok şeyler oldu. Son zamanlarda bana sıkça Türkiye-Almanya ilişkileri ve Türkiye-Avrupa ilişkileri hakkında sorular soruluyor. Benim bu tip sorulara temel cevap verme noktam şu oluyor; bu karışık, sallantılı durumlarda genelde yapmamız gereken bu ilişkimizin temelini sorgulayarak birbirimizi daha iyi tanımak, birbirimize mesajlar vermek, örneğin eğitim yoluyla daha fazla bir araya gelmek, kültürlerarası ilişkiyi durumun karışıklığına rağmen daha iyi hale getirmek. Bu dönemlerde en önemli şey aslında şu; dil öğreterek, Almanca ya da İngilizce olsun, karşılıklı dilleri bir araya getirmek, ön yargılardan uzaklaşmak, bu şekilde belki barışa giden bir yolda yeni bir süreci başlatmak.

Bu sebeple gerek Almanca dil öğretiminde gerekse Türk-Alman ilişkilerinde bu tip projelerle bu süreci destekleyen, dünya üzerinde bu anlayış ruhunu destekleyenlere çok teşekkür ediyorum. Onlara başarılar diliyorum, onların her zaman yanlarında destekçisi olacağız.” dedi.

İELEV Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ata Anıl, İELEV Özel Lisesinin kuruluş hikâyesi ve yeni lise binasının teknik özelliklerinden bahsettikten sonra konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Önümüzdeki eğitim döneminde İELEV Özel Lisesi öğrencilerine dünyayı göstermeyi hedefliyoruz. Öğrencilerimiz, mezun olduklarında Türkiye’nin yanında Almanya ve Amerika’da da neler olup bittiğini biliyor olacaklar. Mezun olduklarında yükseköğrenimlerini devam ettirmeleri için ellerinde iki temel seçim şansı olacak; Türkiye’de ya da yurt dışında okumak. Yurt dışında okumayı seçenlerin ise yine iki alternatif olacak. Bunlardan biri, sahip olacakları Abitur ile eşdeğer olan GIB diplomasıyla İngiltere ya da Amerika’da paralı üniversitelerde okumak, diğeri ise Almanya, Avusturya ve İsviçre’de hiçbir üniversite sınava gerek kalmadan ortalamalarıyla girebilecekleri üniversitelerde okumak.

Hedefimiz 5 yıla kalmadan İELEV Özel Lisesini Türkiye’nin puanla girilen en iyi 5 okulu arasına sokmaktır. Bu hedefimizi gerçekleşmesi için hiçbir engelimiz yok ve bir İstanbul Erkek Liseli olarak, Türkiye’ye yeni bir yıldız okul kazandırdığımız için gurur duyuyorum.” 

Sarı Siyahlı camiamızın çok değerli mensuplarından Mütevelli Heyeti Divan Başkanımız Mehmet Şuhubi ise hazır bulunduğu kurdele kesiminde söylediği “Ben çok eski bir İstanbul Erkek Lisesi mezunuyum ve İstanbul Erkek ruhu bende her zaman mevcuttur. Ben İELEV Özel Lisesi gençlerine de böyle bir okulu bitirdikten sonra okulla ilişkilerini kesmeyip övünmelerini tavsiye ediyorum. Bu okul övünülecek bir okuldur.” sözleriyle bizleri gururlandırdı.

Dünya Alman Okullar Birliği (WDA) üyesi olan İELEV Özel Lisesinden Gemischtsprachiges International Baccalaureate Diploması ile mezun olacak İELEV Özel Lisesi öğrencilerinin, eğitimlerine yakışır bir lise binasında eğitimlerini devam ettirecek olmalarının haklı gururunu yaşıyoruz.

İELEV Özel Lisesi yönetici, öğretmen ve öğrencilerine yeni eğitim yılında, yeni binalarında başarılar diliyoruz.  

 

 

 

Bina Hakkında 

Çekmeköy’de 20 dönümlük yerleşkemizde konumlanan 5 katlı yeni lise binamız çevreci sistemlere uygun olarak inşa edildi. Gelecekte güneş enerjisi sistemi kullanımını mümkün kılan binada doğal havalandırmaya ek olarak, ısıtma ve soğutma, gömülü sistem ile yerden ve tavandan yapılabiliyor. Böylece klima kullanmadan daha uygun bir iklimlendirme yöntemi uygulanıyor. 20 sınıf, 3 laboratuvar ve bir kütüphane bulunan binamızın çatı katında ise müzik ve sanat derslikleri yer alıyor.

 

 

Gemischtsprachiges International Baccalaureate Diploma Programı

Uluslararası Bakalorya (IB) Diploma Programının tüm modüllerini içeren ve buna ek olarak Abitur ile aynı fırsatları sunan bir uluslararası program olan GIB Diploma Programının akreditasyon süreci devam ediyor. Yaptığımız görüşmeler çerçevesinde akreditasyon sürecinin 2017 yılının ilk yarısında sonuçlanmasını bekliyoruz.

GIB Diplomasına sahip olan öğrencilerimiz, mezun olduklarında MEB Diplomasının yanı sıra İngilizce Yeterlilik Sertifikasına (ESOL, IELTS, TOEFL) ve Almanca Yeterlilik Diplomasına (DSD I ve II) da sahip olmaları sayesinde İngiltere, Almanya, İsviçre ve Avusturya’nın da dâhil olduğu 140 ülkede yükseköğrenimlerine ücretsiz ya da çok az ücretle devam edebilecekler. 


İELEV Özel Lisesi Uluslararası Kulüp Çalışmaları

Destination ImagiNation

DI, okul eğitiminin yanı sıra, gençlerin günlük hayatlarında karşılaşabilecekleri kolaydan zora, basitten karmaşığa her türlü problemin çözümünde yaratıcılıklarını kullanmayı ve yaratıcı düşünceyi bir yaşam tarzı olarak benimsetmeyi hedefleyen, uluslararası alanda yaygın bir organizasyondur. Destination ImagiNation, Türkiye turnuvalarında başarılı olduktan sonra Amerika’daki dünya finallerine katılmayı hedefler. İELEV Özel Lisesi DI Kulübü geçtiğimiz sene Amerika’daki dünya finallerine katılmaya hak kazanmıştır.

MUN Kulübü

Model Birleşmiş Milletler Kulübü,  Birleşmiş Milletler toplantılarının içerik ve şekil olarak öğrenciler tarafından canlandırılmasıdır. İngilizce olarak yürütülen çalışmalarda öğrenciler, kendi ülkeleri adına değil, başka bir ülke delegesi olarak çalıştaylar düzenler, konferanslara katılırlar. Diplomat kimliğine girip diğer temsilci öğrencilerle tanışıp konuşan öğrenciler, dünya meselelerine başka ulusların bakış açısı ile bakabilmeyi öğrenirler ve farklı ülkelerin coğrafi, sosyal, ekonomik, siyasi ve idari yönleri hakkında derinlemesine bilgi sahibi olurlar.

Robotik Kulübü

İELEV Özel Lisesi tarafından açılan LEGO Robotik Kulübü tema, bilim, süreç ve takım çalışmasına odaklıdır. Kulübün amacı, öğrencilerde bilim ve teknolojiye ilgi/merak uyandırmak, sosyal/ toplumsal sorumluluklarında farkındalık oluşturmak, takım çalışma becerilerini geliştirmek ve çözüm becerilerini artırmaktır.

Her turnuva sezonunda belirlenen toplumsal sorumluluk temalarında özgün bilimsel araştırmalar yapan kulüp, Lego Mindstorms Teknolojisi ve LEGO Education ürünlerini kullanarak özgün robotik tasarımı yaparlar.

The Duke of Edinburgh’s International Award

The Duke of Edinburgh’s International Award, 1956 yılında Edinburgh Dükü Prens Philip tarafından kurulduğundan bu yana, 140 ülkede ve bölgede sekiz milyonu aşkın 14 ile 24 yaşları arasındaki gençlerin katıldığı heyecanlı bir kişisel gelişim programıdır. Programının amacı gençleri, kendi hayatlarında, yaşadıkları toplumda ve dünyada bir fark yaratmalarını sağlayacak yaşam becerileri ile donatmaktır.
Programa katılan öğrenciler haftada birer saat, toplum hizmeti, fiziksel gelişim ve kişisel gelişim alanlarında seçtikleri aktiviteleri gerçekleştirirler.
Bu program aynı zamanda lisemizde uygulanan IB programına bir hazırlık aşaması olarak da değerlendirildiğinden büyük bir önem taşımaktadır.
 

İELEV Özel Lisesi Akademik Kadro

İELEV Özel Lisesi, açıldığı 2014-2015 eğitim ve öğretim yılında küçük bir kadroyla, tanınmış bir IB okulunun müdürlüğünü yapmış olan Tekin Baransel’in idaresinde eğitime başlamıştı. Matematik ve fizik derslerinin İngilizce, kimya, biyoloji ve tarih derslerinin Almanca verildiği İELEV Özel Lisesinde, bu yıl 23 kişilik bir eğitim kadrosu oluşturuldu.

Nitelikli akademik kadroyu oluşturmak için çaba sarf ettiğimiz bu süreçteki en önemli gelişmelerden biri de İstanbul Erkek Lisesinin eski Almanca Bölüm Başkanı Michael Schopp'un 2016 yılı Haziran ayından itibaren Alman müdürümüz olarak aramıza katılması oldu. Eğitim alanındaki engin tecrübeleriyle İELEV Özel Lisesinin eğitim kalitesine çok şey kazandırmakta olan Bay Schopp ile birlikte görev alacak bir yeni isim de yine eski bir İstanbul Erkek Lisesi öğretmeni olan ve Ağustos ayı itibariyle GIB koordinatörü olarak göreve başlayan Imke Hermann oldu.

İELEV ailesine yeni katılan idareci ve öğretmenlerimize hoş geldin diyoruz ve başarılı bir akademik yıl olmasını diliyoruz. 

Foto Galeri

Copyright © 2023, İstanbul Erkek Liseliler Eğitim Vakfı | Her Hakkı Saklıdır. | Site: İkipixel

Logo