Billur Bir Avizedir İstanbul Lisesinde Zaman

Billur Bir Avizedir İstanbul Lisesinde Zaman... Belgeleriyle 125 Yıl (1884-2009)

Dönemin ünlü eğitimcisi Mehmet Nadir Bey tarafından 1884 yılında Numûne-i Terakki adıyla kurulan ve zaman içinde çeşitli isim değişiklikleri sonucunda İstanbul Lisesi adını alan okulumuzun 125.Yılı kutlu olsun! 

Okulumuzun 125. Kuruluş Yıldönümü dolayısıyla Vakfımız tarafından hazırlanan “Billur Bir Avizedir İstanbul Lisesinde Zaman... Belgeleriyle 125 Yıl 1884-2009” isimli kitabımız yayınlanmıştır. 

Bir süredir lisemizin eğitim tarihi araştırmalarına ağırlık veren ve bu çalışmaların sonucunda bir dizi kitap çıkaran Vakfımız bu yıl da köklü eğitim çınarımızın 125 yılının anlatıldığı kitabı yayınlamıştır. 

Kitap aynı zamanda Sarı-Siyahlı Camia ve Almanya arasındaki dostluğun, eğitimsel ve kültürel işbirliğinin vurgulanması adına Almanca-Türkçe, çift dilli olarak hazırlanmıştır. 

İstanbul Erkek Lisesinden yetişenlerin kısm-ı azamı, cemiyet hayatında hakkın müdafiidir. Haksızlığa tahammül edemez. Başıboş ihtirasların peşinde asla koşmaz. Üzerine aldığı beşeri vazifeleri ifa ederken görünmez bir kuvvetin emri altındadır. Bu görünmez kuvvet Sarı-Siyah’ın karakteridir. Mektebin havasıdır. Bir iksirdir. Bir ab-ı hayattır. (1955) 

Die große Mehrheit der Absolventen des Istanbul Erkek Lisesi sind Verteidiger der Gerechtigkeit im gesellschaftlichen Leben. Sie können das Unrecht nicht dulden. Sie laufen niemals hinter ungezügelten Begierden her. Bei der Durchführung menschlicher Aufgaben, die sie auf sich genommen haben, werden sie von einer unsichtbaren Kraft geleitet. Diese unsichtbare Kraft ist der Charakter des Gelb-Schwarzen. Est ist die Stimmung der Schule. Es ist ein Elixier. Es ist das Lebenselixier. (1955) 

Necdet Salih Kurdakul (İEL 1936)

 

Copyright © 2024, İstanbul Erkek Liseliler Eğitim Vakfı | Her Hakkı Saklıdır. | Site: İkipixel

Logo