Arma


Orhan Omay ile armamızla ilgili yapılmış kısa röportaj için tıklayınız:  

Sevgili Sarı Siyahlılar, 

Hiç şüphe yok ki hepimiz okulumuzun armasını göğsümüzde taşımaktan büyük bir gurur duymaktayız. 

Armamızı nerede görsek içimizi bir sıcaklık kaplar, yüzümüzde gayri ihtiyari bir tebessüm belirir. Hiç tanımadığımız halde sırf yakasında arma bulunduğu için kim bilir kaç kişinin yanına gidip tanışmışızdır. 

Çizmesi zordur. Zordur ama bu onun kıymetini vurgulamaktadır diye övünürüz, dünyanın en güzel armasıdır bizler için. Çizgileriyle, kıvrımlarıyla, yıldızıyla, sarı-siyah renkleriyle bizi “BİR” yapan ruhun, alameti farikasıdır. 

Hal böyle iken, özünde aynı olmakla birlikte armamızın zaman zaman farklılıklar gösterdiğine hepiniz şahit olmuşsunuzdur: Şişko diye tabir ettiğimiz, kıvrımları geniş alınmış hali, kısa boylu dediğimiz, ortadaki dik çizginin kısa tutulduğu hali, yıldızın büyük, bazen küçük tutulduğu hali, çizgilerin kalınlığı ve inceliği birbirinden farklı hali ve de en önemlisi çizgilerin geçtiği yerlerin birbirinden farklı olduğu haller.  

“Düyûn-ı Umûmiye’den İstanbul (Erkek) Lisesine” kitabı hazırlık çalışmaları esnasında birbirinden farklı o kadar çok armayla karşılaştık ki, ister istemez rahatsız olduk. Bunun üzerine armamıza günümüzdeki şeklini veren Orhan Omay (İEL 1938) ağabeyi ziyaret ettik. Tavsiyeleri üzerine, matematiksel verilerle (orantılar) hazırladığımız doğru çizgilere sahip armayı  görüşlerine sunduk ve kendisinin yazılı onayını aldık. 

Ayrıca, camiamız büyükleri, Mezunlar Derneği eski Başkanı, İstanbulspor eski Divan Başkanı ve Vakıf Şeref Başkanı Emin Abdullah Özerol (İEL 1934) ağabeyden ve Vakıf Başkanlık Divanı Başkanı Mehmet Şuhubi (İEL 1942) ağabeylerden de yazılı onaylarını aldık. 

Konuyla ilgili olarak başta İstanbul Lisesi Müdürlüğü olmak üzere camia kuruluşlarına da bilgi verilmiştir. Amacımız birlikteliğe katkıdır. Standartlaştırılmış ölçüleri belli olan armanın kullanımı doğru olacaktır düşüncesindeyiz. Bu elbette bir öneridir. 

Hazırladığımız armayı  arzu edenlerin kullanımı için bilginize sunuyoruz. Özellikle baskı işlerinde “freehand” formatını tavsiye ediyoruz. 

Tüm Sarı-Siyahlılara sevgi ve saygılarımızı sunarken ilk armamızı çizen Nejat Sirel (İEL 1919) ağabeyi rahmetle anmadan geçemeyeceğiz. Ruhu şad olsun! 


Ş. Levent Deniz (İEL 1989)                                                           Tansel Atasagun (İEL 1987)


 

Değişik formattaki armaları bilgisayarınıza indirmek için lütfen tıklayın.

Armayı .tif formatında (25x25 300dpi)  indirmek için tıklayın.

Not 1: Armamızdaki sarı rengin, renk skalasındaki numarası 109 C Yellow'dur.

Not 2: Bilindiği gibi günümüzde fikri ve sınai hakların korunması çok önemlidir. Bu sebeple Vakfımız, Türk Patent Enstitüsünden 19.07.1995 ve 23.09.2004 tarihlerinde armamızın korunmasını sağlamıştır. Ayrıca armamıza günümüzdeki şeklini kazandıran Orhan Omay (İEL 1938) ağabey armanın telif haklarını Vakfımıza vermiştir.


 

Copyright © 2024, İstanbul Erkek Liseliler Eğitim Vakfı | Her Hakkı Saklıdır. | Site: İkipixel

Logo