7 Nisan 2017

Divan Başkanımız Sn. Mehmet Şuhubi’yi Ziyaret Ettik

Ülkemize ve Camiamıza önemli katkılar sunmuş değerli büyüğümüz İELEV Mütevelli Heyeti Divan Başkanı Mehmet Şuhubi (’42) Ağabeye evinde bir ziyaret gerçekleştirdik.

Mezuniyetinin üzerinden 75 yıl geçmiş olmasına karşın Mehmet Ağabey lise yıllarına dair tazeliğini halen korumakta olan birbirinden güzel anılarını hoş bir sohbet eşliğinde bizlere aktarmış oldu.

Mehmet Ağabey İstanbul Erkek Lisesine giriş yaptığı 1930’lu yıllardan itibaren bugünlere kadar geçen zamanda Lisemizin ülkemizdeki en gözde eğitim kurumlarından biri olmasını şu sözlerle dile getirdi:

“Türkiye’de mektep seçiminde ailelerin birinci tercihi İstanbul Erkek Lisesiydi. Hasan Âli Yücel’in bakan olduğu yıllarda, benim mektepte olduğum zaman Celal Ferdi Gökçay müdürdü. İstanbul Erkek Lisesini, İstanbul Erkek Lisesi yapan müdür… Maarif vekili beraber yürürlerken önüne geçmezdi Celal Ferdi Bey’in, o kadar saygındı. Bunlar var olduğu için bir mektebin kişiliği ortaya çıkıyor. İstanbul Erkek Lisesi’nin şansı budur. İstanbul Erkek Lisesine girmek bir özellikti, talep çoktu. İstanbul Erkek Lisesinin bir diğer hususu da oradaki eğitmenlerin birçoğunun kendi alanında isim yapmış hocalar olmasıydı. Bu hocalar bilhassa İstanbul Erkek Lisesinde ders vermek isterlerdi, bu onlar için bir etiketti. Bu da öğrencilerin bir şansı oluyor.”

Lisemize ve ülkemize önemli katkıları olmuş Mehmet Şuhubi Ağabey gibi Sarı Siyaha gönül vermiş değerli büyüklere sahip olmaktan gurur duymaktayız.

Copyright © 2024, İstanbul Erkek Liseliler Eğitim Vakfı | Her Hakkı Saklıdır. | Site: İkipixel

Logo