13 Haziran 2016

İELEV, WDA 2016 Sempozyumundaydı

Dünya Alman Okulları Birliği (Weltverband Deutscher Auslandsschulen – WDA) sempozyumu 13 Mayıs 2016 tarihinde, Berlin’de yapıldı. İELEV Eğitim Kurumlarının da, iki yıldır üyesi olduğu Dünya Alman Okulları Birliği’nin toplantısında, Vakfımız, Yönetim Kurulu Başkanımız Ata Anıl ve Genel Sekreterimiz Murat Yalnızoğlu tarafından temsil edildi.

Türkiye’deki Alman okullarından sadece İELEV’in katıldığı sempozyumda, Güney Amerika’dan Çin’e kadar çok sayıda ülkeden okul temsileri yer aldı.

Sempozyumun temel konusu, Almanya dışındaki Alman okullarının sorunları ve Alman hükümetinin bu okullara yaptığı devlet yardımlarının görüşülmesiydi. Almanya’nın yurt dışı ilişkilerden sorumlu Devlet Bakanı Prof. Dr. Maria Böhmer, yaptığı konuşmada, bu okulları Almanya’nın dünyadaki en önemli elçileri gibi gördüklerini ve desteklerinin süreceğini belirtti. Bakan Böhmer, Vakıf Yönetim Kurulu Başkanımız Ata Anıl’la yaptığı kısa görüşmenin sonunda, programının uygun olması halinde, İELEV Özel Lisesinin açılışına seve seve katılacağını ifade etti.

Bu toplantıda Almanya Dışı Alman Okulları Merkezi (ZfA) Başkanı Hr. Lauer de Vakıf Yönetim Kurulu Başkanımız ile yaptığı görüşmede, İELEV Eğitim Kurumlarındaki son birkaç yıl içindeki gelişmeler hakkındaki memnuniyetini bildirdi ve İELEV Özel Lisemizin akreditasyon sürecindeki desteklerinin bundan sonra da süreceğini ifade etti.

Almanya Dışişleri Bakanlığının yurt dışı Alman okulları üst düzey görevlisi Hr. Schramm ise, İELEV Özel Lisesinin yurt dışı Alman okullarıyla aynı statüye gelmesiyle ilgili olumlu görüşü olduğu paylaştı.

Sempozyumda yurt dışı Alman okullarının en önemli sorunlarından birinin Alman öğretmenlerin yurt dışına çıkmayı tercih etmemeleri olduğu belirtildi. Soruna çözüm olarak önerilen, Alman Devletinin öğretmenlere daha fazla maddi-manevi destek sağlaması ve emeklilik dönemlerinde sağlanan haklarda yurt dışındaki eğitim sürelerinin göz önüne alınması hususları hükümet yetkililerince kabul gördü. İELEV Eğitim Kurumları olarak, öğrencilerimizin yurt dışında yükseköğretim görmelerine yönelik olarak planladığımız güçlü ve dinamik okul yapımızı daha da geliştirmeyi hedefliyoruz.

Copyright © 2022, İstanbul Erkek Liseliler Eğitim Vakfı | Her Hakkı Saklıdır. | Site: İkipixel

Logo